Uue muuseumidefinitsiooni ettepanek on valminud | 26 juuli 19, Agnes Aljas

ICOMi Täitevkomitee on peale paari aastast muuseumidefinitsiooni uuendamise tööd teinud esimese ettepaneku, mida arutatakse ja täiendatakse ning hääletatakse Kyoto üldkonverentsil 2019. septembris.

14.07 ICOM-ITC koolituse "Museums as learning environments: Developing relevant public programs" kandideerimistähtaeg | 26 juuni 19, Agnes Aljas

Järgmine ICOM-ITC koolitus toimub Pekingis, Hiinas 6.-14.11.2019 muuseumipedagoogiks ja programmi teemadel, pealkirjaga "Museums as learning environments: Developing relevant public programs".

13.05 Muuseumipäeva seminar Meeskonnaga või meeskonnata | 03 mai 19, Agnes Aljas

ICOM Eesti muuseumiseminar vol 5 "Meeskonnaga või meeskonnata?"
Asukoht: Eesti Kunstiakadeemia (Põhja puiestee 7, Tallinn)

 

Tänavune ICOM Eesti seminar keskendub üha aktuaalsemale teemale, mis on kõigi suurte näituse- ning teadusprojekti taga – kas meeskonnaga või meeskonnata? Kuidas parimal viisil meeskonda luua, juhtida, arendada ning kuidas olla hea meeskonnamängija – need on teemad, mille üle 2019. aasta seminaril arutleme.

 

Päevakava3.05 ICOMi üldkoosolek | 12 apr 19, Agnes Aljas

Lp. ICOMi liikmed!


Olete oodatud ICOM Eesti Rahvuskomitee 2019. aasta üldkoosolekule reedel, 3. mail algusega kell 11.00 Tallinnas Kumu Kunstimuuseumis (Weizenbergi 34 / Valge 1). Koosolek toimub samal päeval koos Eesti Muuseumiühingu aastakoosolekuga.


ICOM Kyoto registreerimine (varajane registreerimine kuni 30.04), ärge jätke viimasele minutile! | 10 apr 19, Agnes Aljas

CIDOCi 2018 konverentsi ettekanded veebis | 21 märts 19, Agnes Aljas

ICOM-CIDOC 2018 aastakonverentsi "Provenance of Knowledge" ettekanded on veebis leitavad aadressil: http://network.icom.museum/cidoc/archive/past-conferences/2018heraklion/.

ICOM Eesti konverentsitoetuste taotlemine kuni 21.03 | 11 märts 19, Agnes Aljas

ICOM Eesti Rahvuskomitee juhatus ootab teie taotlusi 2019. aasta ICOMi konverentsitoetuste osaliseks hüvitamiseks kuni 21. märtsini 2019.

 

Rahvusvaheline muuseumipäev 18. mail keskendub muuseumile kui aktiivsele kogukondade toetajale | 30 jaan 19, Agnes Aljas

ICOM on korraldanud rahvusvahelist muuseumipäeva alates 1977. aastast, 18. mail või selle ümber. Igal aastal on valitud teema, millele maailma muuseumide tähelepanu suunatakse.

2019. aastal tähistavad maailma muuseumid 18. mail rahvusvahelist muuseumipäeva pealkirjaga “Museums as Cultural Hubs: The Future of Tradition”

ICOMi üldkonverentsile Kyotos on registreerimine avatud | 21 jaan 19, Agnes Aljas

ICOMi üldkonverents pealkirjaga „Museums as Cultural Hubs. The Future of Tradition" toimub iga kolme aasta tagant ning toob kokku ligi 4000 muuseumitöötajat, museoloogia ja praktikuid üle maailma.

2019. liikmemaks | 07 jaan 19, Agnes Aljas

Head uut, edukat ja rahvusvahelist aastat teile!.


ICOMi 2019. aasta liikmemaksukleepsud on jõudnud Eestisse ning algamas on liikmemaksu kogumine.


Stipendiumikonkurss -16.12: ICOM ITC "The Challenges of Museum Collections Today", Peking, Hiina | 05 nov 18, Agnes Aljas

10-18. aprill 2019 toimub ICOM ITC järjekordne koolitus Pekingis, Hiinas pealkirjaga "The Challenges of Museum Collections Today".

Koolitusel osalemiseks pakutakse täistipendiume, mille taotlemise tähtajaks on 16.12.2018. 

 

Lisainfo ja taotlusvorm: https://icom.formstack.com/forms/icom_itc_april_2019_application?fbclid=IwAR3DvXYPV2wY14a-8JB5tJ3v94MiGBynKV-zu6HGgKHmetj4iD22p0UA7Ds

 

ICOM ICME konverents toob kokku globaalse muuseumiseltskonna | 14 okt 18, Agnes Aljas

Pressiteade

 

9.-12. oktoobrini võõrustab Eesti Rahva Muuseum maailma kultuuri- ja etnograafiamuuseume ühendava ICOM ICME 51. aastakonverentsi. Tartusse kogunevad rahvusvahelised eksperdid vaatlevad muuseumivaldkonna arengusuundi ja muuseumide ülesannete teisenemist tänases ühiskonnas.


Muuseumidel on iga inimese ja ka kogukonna tasandil kanda mitmeid ülesandeid, mis uuenevad ühes külastajate ootuste, tehniliste võimaluste arengu ja teiste ühiskonnas toimuvate muutustega. Tegutsedes samaaegselt haridus-, kultuuri- ja sotsiaalvaldkonnas, mõjutavad muuseumid nii turismitööstust kui ka asukoha majandustegevust.


„Kõikide nende aspektide taustal seisab iga muuseum olulisima küsimuse ees – kuidas rääkida ja alal hoida kultuuri, ajalugu, teadmist ja inimeste kogemust. Neid dilemmasid ja ka edulugusid seekordsel konverentsil käsitletakse,“ ütles ERMi teadussekretär ja konverentsi korraldaja Agnes Aljas.


Konverentsil esinevad paneelettekannetega külastajauuringute ekspert professor Andrea Witcomb Austraaliast ja Hollandis tegutseva materiaalse kultuuri keskuse juht doktor Wayne Modest, muuseumide suundumusi vaatlevad professor Philipp Schorch Saksamaalt ning ERMi teadusdirektor doktor Pille Runnel.


Lisaks esineb erinevatelt kontinentidelt enam kui 40 ettekandega museolooge, akadeemikuid ja praktikuid, kes vaatlevad muuseumide tegevussuundi erinevates maailma piirkondades. Räägitakse kõige laiemalt muuseume mõjutavatest protsessidest, alates majandusest, poliitikast, keskkonnast ja infoühiskonna arengust kuni rahvastikuküsimuste ja kultuuritarbimise muutuseni.


Konverentsi koduleht: http://enmconferences.ee/en

Lisainfo: icme2018@erm.ee

 

Konverentsi korraldavad ICOM ICME, ICOM Eesti Rahvuskomitee ja Eesti Rahva Muuseum. Konverentsi toetavad Tartu linn, Kultuuriministeerium ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja Euroopa Regionaalarengu fond.


ICOM ICME on Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu ICOM alakomitee, mis koondab etnograafia- ja kultuurimuuseume, muuseumitöötajaid ja valdkonna museolooge üle maailma.


NEMO 26. aastakonverents: Museums out of the Box! The Crossover Impact of Museums | 06 okt 18, Agnes Aljas

NEMO (Network of European Museum Organisations, Euroopa Muuseumide Organisatsioonide Võrgustik) 26. aastakonverents toob kokku muuseumid ja muuseumitöötajad üle-Euroopa. Sellel aastal kogunetakse Vallettas, Maltal, et arutada aktuaalseid muuseumide teemasid.


Koduleht: www.ne-mo.org/ac18

Registreerimine bit.ly/RegistrationNEMO18


ICOM ICME aastakonverents sel sügisel Eesti Rahva Muuseumis | 22 aug 18, Agnes Aljas

9.-12. oktoobril 2018 toimub ERMis ICOM ICME aastakonverents pealkirjaga „Re-imagining the Museum in the Global Contemporary“, mille eesmärk on vaadelda muuseumide rolle tänases ühiskonnas.


Nelja-päevasel konverentsil esineb erinevatelt kontinentidelt üle 40 ettekandega museolooge, akadeemikuid ja praktikuid, kes vaatlevad muuseumide ülesandeid ja uusi tegevussuundi. Räägitakse kõige laiemalt muuseume mõjutavatest protsessidest, alates majandusest, poliitikast, infoühiskonna arengust kuni rahvastikuküsimuste ja kultuuritarbimise muutuseni.


ICOM CIDOCi suvekool „Digitaalne kultuuripärand | 22 aug 18, Agnes Aljas

12.-17. augustil toimus Tartus ICOM CIDOCi suvekool „Digitaalne kultuuripärand“. Kuue teoreetilise ja praktilise õppepäeva jooksul Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis, Rahvusarhiivis ja Eesti Rahva Muuseumis omandasid digitaalse kultuuripärandi dokumenteerimise kohta uusi teadmisi 22 inimest erinevatest Eesti muuseumidest, raamatukogudest ja õppeasutustest. Suvekooli viisid läbi õppejõud ICOM CIDOCist, Tartu Ülikoolist, Kultuuriministeeriumist, Tartu Linnamuuseumist, Eesti Kunstimuuseumist, Eesti Rahva Muuseumist ning ettevõttest Archaeovision.


Aitäh osalejatele ja koostööpartneritele nende meeldivate suvekooli-päevade eest!


Koduleht

ICOM Eesti konverentsitoetuste 2. voor avatud kuni 31.08 | 02 aug 18, Agnes Aljas

ICOM Eesti Rahvuskomitee ootab taotlusi 2018. aasta 2. vooru ICOMi konverentsitoetuste osaliseks hüvitamiseks kuni 31. augustini 2018.

Juhime tähelepanu, et toetust võib küsida ka Eestis toimuva ICOM ICME aastakonverentsil "Re-imagining the Museum in the Global Contemporary" osalemiseks.

 

Taotluse vormi ja lisainfo leiab: http://www.icomeesti.ee/icom-liikmele-1/toetused.


Ülevaade ICOMi aastakoosolekust 2018 | 16 juuni 18, Agnes Aljas

ICOM Eesti juhatus esindas Eestit iga-aastasel juuni kolmel pikal päeval Pariisis UNESCO peakorteris toimuval ICOMi aastakoosoleku. Läbi on vaadatud ICOMi aruanded, eelarved, tegevusplaanid eelmisest, sellest ja järgmisteks aastateks.

26.-29.09 Best in Heritage 2018 Dubrovnikus | 16 mai 18, Agnes Aljas

26.-28. September toimub Dubrovnikus, Horvaatias 17. korda THE BEST IN HERITAGE 2018.

300st 2017. aasta erinevatest muuseumivaldkonna auhinnavõitjast on 45 jõudnud Best in Heritage finaali, kõige innovaatilisemad, uudsemad, 4. kontinendilt.


Konverentsil osalemisel on ICOMi liikmetel soodushind.

14.05 Muuseumipäeva seminar "Arukalt või arutult muuseumis?" | 07 mai 18, Agnes Aljas

14. mail ehk Muuseumiöö-nädala esmaspäeval toimub Tallinnas Eesti Ajaloomuuseumi uues Filmimuuseumis järjekorras juba neljas kõikidele Eesti muuseumidele mõeldud, ICOM Eesti korraldatud seminar.

 

Lisainfo ja registreerimine: http://www.icomeesti.ee/muuseumipaeva-seminar/2018

 

3.05 muuseumi definitsiooni 1. seminar | 18 apr 18, Agnes Aljas

3. mail kell 14:30-16:30 toimub 1. muuseumi definitsiooni seminar Tallinnas. Lisainfo ja registreerimine: http://www.icomeesti.ee/muud-icomi-dokumendid/muuseumidefinitsioon

 

Seekordsele muuseumiterminoloogia töörühma koosolekule ootame seekord kõiki, kes soovivad anda oma panuse ka muuseumi definitsiooni arutellu.

 

Koosolek toimub neljapäeval, 3. mail kell 14.30–16.30 ETMM Särevi Teatritoas (Tina 23-13)  ja on eelregistreerimisega, nii et palun andke kindlasti oma tulekust eelnevalt teada registreerimisvormil: https://doodle.com/poll/4cpyrbp9p2kkscp6.

 

Kui olete põhimõtteliselt huvitatud muuseumidefinitsiooni arutelus osalemisest, aga pakutud aeg ei sobi, siis korraldame kevadhooajal kindlasti veel kohtumisi.

 


Avatud on registreerimine ICOM-CIDOC Training Association suvekooli „Digitaalne kultuuripärand“ | 02 apr 18, Agnes Aljas

 ICOM-CIDOC Training Association suvekool „Digitaalne kultuuripärand Eesti muuseumides“  12.-17. augustil 2018 Tartus


ICOM-CIDOC Training Association suvekool „Digitaalne kultuuripärand Eesti muuseumides“  12.-17. augustil 2018 Tartus | 14 märts 18, Agnes Aljas

13.04. Tallinnas, ICOM Eesti Rahvuskomitee üldkoosolek | 12 märts 18, Agnes Aljas

Lp. ICOMi liikmed!

 

Olete oodatud ICOM Eesti Rahvuskomitee 2018. aasta üldkoosolekule reedel, 13. aprillil algusega kell 14.00 Tallinnas Eesti Filmimuuseumis (Pirita tee 64, Maarjamäe lossi pargis).

Samal päeval toimub ka Eesti Muuseumiühingu üldkoosolek kella 10st Eesti Filmimuuseumis.

 

ICOM Eesti Rahvuskomitee päevakorras on:

 

1. ICOM Eesti Rahvuskomitee tegevus- ja majandusaruanne 2017

2. Liikmelisuse küsimused, uute liikmete tutvustamine, ICOM Eesti Rahvuskomitee tegevuste tutvustus ja jooksvad küsimused.

3. Revisjonikomisjoni aruanne

 

Seltskondlik osa toimub koos Eesti Muuseumiühinguga kella 16.30st. Kell 17 tervitavad kolleegid Filmimuuseumist näituse „Duubel ÜKS“ tutvustusega.

 

Head ICOMi liikmed, kellel pole võimalik koosolekul osaleda, palun andke sellest teada ja volitage kindlasti ennast esindama mõni teine ICOMi liige.

 

Kohtumiseni üldkoosolekul!


14.05 muuseumipäeva seminar "Arukalt või arutult muuseumis" | 07 märts 18, Agnes Aljas

14. mail ehk Muuseumiöö-nädala esmaspäeval toimub Tallinnas Eesti Ajaloomuuseumi uues Filmimuuseumis järjekorras juba neljas kõikidele Eesti muuseumidele mõeldud, ICOM Eesti korraldatud seminar.

Lisainfo

2018. aasta olulised sündmused | 05 märts 18, Agnes Aljas

Lapsed muuseumi 2018 auhinnale kandideerimine 1. märtsini | 31 jaan 18, Agnes Aljas

2011. aastast on Hands on! ja Euroopa Muuseumide Akadeemia andnud välja auhinda Lapsed muuseumis, millega tunnustatakse rahvusvaheliselt häid praktikaid ja innovatsiooni laste suunatud näitustel.

Lisainfo: http://www.ne-mo.org/news/article/nc/1/nemo/apply-for-the-2018-children-in-museums-award/346.html


ICOMi uusaastatervitus | 02 jaan 18, Agnes Aljas

ICOM-ITC täisstipendiumiga koolitus Managing a Museum Today | 30 nov 17, Agnes Aljas

Järgmine ICOM-ITC koolitus toimub 9.-17. aprill 2018 Hiinas, Pekingis. Koolituse teemaks on Managing a Museum Today ning lisainfo leiab: http://icom.museum/activities/training/icom-international-training-centre-for-museum-studies/Taas on pakkumisel täisstipendiumid, mille taotlusvormi ja tingimused leiab: https://icom.formstack.com/forms/icom_itc_april_2018_application 


ICOM Eesti juhatusele (kontakt Kadri Rannala kadri@tervishoiumuuseum.ee, peaks oma kandideerimissoovist andma teada 20. detsembriks.


ICOM-ITC koolitus täisstipendiumiga | 21 juuni 17, Agnes Aljas

2.06 ICOM Eesti üldkoosolek | 27 apr 17, Agnes Aljas

15.05 ICOM Eesti muuseumiseminar vol 3: Interaktiivsus või infomüra muuseumis? | 10 apr 17, Agnes Aljas

15. mai 2017, kell 10.30 - 17.00

Okupatsioonide muuseum, Tallinn

 

Kohad on täis!

ERRi kultuuriportaalis ülekanne alates kella 14st.


Esmaspäeval, 15. mail toimub Tallinnas Okupatsioonide muuseumis järjekorras juba kolmas, kõikidele Eesti muuseumidele mõeldud ICOM Eesti korraldatud seminar. Varasematel aastatel oleme rääkinud helidest muuseumis ning värvidest; sel aastal keskendume interaktiivse ekspositsiooni problemaatikale. Seminar "Interaktiivsus või infomüra muuseumis?" toob lavale Jaanus Kase, Linnar Viigi, samuti mitmed Eesti muuseumidele interaktiivseid lahendusi loonud disainerid, aga ka teadurid, kes uurivad info vastuvõtmise muutmist generatsioonide kaupa ning infomüra mõju õppeprotsessile. Kuidas luua muuseumiekspositsiooni, mis annab just täpselt parajal hulgal infot? Kas vilkuvate ekraanide väsimus on tegelikult ka olemas? Millist interaktiivsuse astet tänane publik muuseumilt ootab?

 

Nendele küsimustele otsitaksegi vastuseid seminaril, mis tähistab muuseumiöö-nädala algust, ICOM Eesti 25. sünnipäeva ja rahvusvahelist muuseumipäeva, mis sel aastal langeb 18. maile. NB! Seminar on avatud ja tasuta kõikidele Eesti muuseumide töötajatele, mitte ainult ICOMi liikmetele. Programm on kokku pandud mõeldes kõikidele, kes on seotud muuseumiekspositsioonide ning näituste koostamisega, haridusprogrammide koostamise ja läbi viimisega aga ka muuseumide ning näituste rekonstrueerimise, planeerimise või ehitamisega.

 

Seminari ühe korraldaja, Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu ICOM Eesti Rahvuskomitee esinaise Kersti Kolli sõnul on 1977. aastast alates tähistatav muuseumipäev oluline päev rääkimaks muuseumide tähendusest ühiskonna arengus. Muuseum tahab üha enam olla kohtumispaik, labor, jätkusuutliku arengu mootor, kus mineviku ja tuleviku kohtumisel/sünteesis sünnib uus teadmine kestlikust eluviisist ja pidev väärtuste hoidmine ning ajakohastamine. "Statistikaameti andmetel on Euroopas elanike arvu kohta on kõige rohkem muuseumikülastusi just meil Eestis, me armastame oma kultuuripärandit. Muuseumipäeva tähistamiseks korraldataval seminaril räägivad muusemiprofessionaalid sel aastal muuseumides ja avalikus ruumis olevast interaktiivsest keskkonnast, sest see mõjutab nii muuseumikülastajaid kui -töötajaid rohkem, kui esmapilgul arvata oskame."

 


Seminaripäeva "Interaktiivsus või infomüra muuseumis?" päevakava


AVICOMi alakomitee nimi muutus | 27 märts 17, Agnes Aljas

AVICOMi alakomitee nimi muutus 2017. aastast, nüüdsest kannab AVICOM laiendust ICOM International Committee for Audiovisual, New Technologies and Social Media.


AVICOMi audiovisuaalse kultuuripärandi festival on saanud endale ka uue platvormi kodulehel: http://faimpavicom.org/#/home ning auhinnad ootavad kandidaate


ICOM CIDOC konverents Past, Present, and Future Issues in DocumentatioN | 20 märts 17, Agnes Aljas

2017 aasta ICOM-CIDOC konverents toimub Tbilisis 25 - 29 septembrini.

Konverentsi teema Past, Present, and Future Issues in Documentation.

Konverentsi koduleht: www.cidoc2017.com


Muuseumipäev 2017 | 17 märts 17, Agnes Aljas

Muuseumid ja vastuoluline ajalugu: nähtamatud lood muuseumites
Museums and contested histories: Saying the unspeakable in museums

ICOM on korraldanud rahvusvahelist muuseumipäeva alates 1977. aastast, 18. mail või selle ümber. Igal aastal on valitud teema, millele maailma muuseumide tähelepanu suunatakse.

Muuseumidest on saanud ühiskonnas rolli kui kohad, kus saab tuua kokku erinevaid gruppe ning toetada rahumeelset arutamist ja erinevate ajaloonägemuste esiletoomist.
Traumad ja vastuolud on meie ühiskonna argiseks osaks. Muuseumipäeva teema valiku aluseks on püüd kutsuda muuseume aktiivselt tegelema ühiskonnas vastuoluliste teemadega, mille esimeseks etapiks on aktsepteerida teemasid, mis on vastuolulised ning seejärel tegeleda lepitamisega.
Lisainfo

Eesti muuseumidel on võimalik ka oma programmiga osaleda Rahvusvahelisel muuseumipäeval sisestades oma andmed: https://museu.ms/join, mis saavad nähtavaks Museums of the World veebilehel: https://museu.ms/.

Sündmused, mis on seotud rahvusvahelise muuseumipäevaga võivad kesta päeva, nädala või kuu. 2016. aastal osales üle 25 000 muuseumi 145 riigist. Täpsemalt üritustest ja toimumisest saab lugeda siit: http://network.icom.museum/international-museum-day/imd-2016/museums-get-organised/


CIMA konverents Traditsioonid ja muutused – jätkusuutlik tulevik Põllumajandusmuuseumis 10.-13.05 | 18 veebr 17, Agnes Aljas

Rahvusvahelise Põllumajandusmuuseumide Assotsiatsiooni üle kolme aasta peetav kongress toimub 2017. aastal Eestis. AIMA eesmärk on teadvustada põllumajanduse tähtsust ühiskonnas põllumajanduse ajaloo kaudu ja soodustada muuseumide dialoogi põllumajanduslikel teemadel üle kogu maailma. Muuseumide ees seisab praegu raske ülesanne: hoida elus hindamatu väärtusega minevikku ning samal ajal minna kaasa kiirete muutustega. 2017. aasta kongressi fookuses ongi maaelu pärandi ja traditsioonide kasutamine, et juhtida muutusi jätkusuutliku tuleviku heaks.

ICOMi loengud 2016 ilmunud | 22 dets 16, Agnes Aljas

Seekordne kokkuvõte sisaldab kokkuvõtteid ICOMi 70. juubeliloengust ning mälestusloenguid Alma S. Wittlini ja Stephen E. Weili. 

Pdf- on kättesaadav aadressilt: http://icom.museum/uploads/tx_hpoindexbdd/ICOM_ML_2016_Reader.pdf

  

Kultuuriväärtuste liikumise konsultatsioonipalve muuseumidele | 22 dets 16, Agnes Aljas


The European Commission intends to propose customs controls measures on the import of cultural goods from third countries. These measures respond to the exacerbated risk for world heritage that we came to witness lately, especially with regard to the destruction and looting of antiquities perpetrated by terrorist and warring factions in the Middle East and North Africa.

A mandatory step of the Commission's procedure for the adoption of a legislative proposal is an open consultation with stakeholders. For this reason the Commission wants to gather the opinion of as many persons as possible concerned on the main aspects of this challenge and to receive your point of view.

The consultation is open from 28.10.2016 to 23.01.2017.

The survey is accessible to everyone under:
 
https://ec.europa.eu/taxation_customs/consultations-get-involved/customs-consultations/consultation-rules-import-cultural-goods_en

Sincerely,
ICOM Secretariat

ICOM-ITC 8. koolitus ootab täisstipendiumide taotlusi | 22 dets 16, Agnes Aljas

3.-11. aprill toimub Pekingis 8. ICOM-ITC koolitus My Museum, Your Museum: Developing Meaningful Experiences for Visitors of All Ages, millele pakutakse täisstipendiume. Lisainfo ja taotlemine: http://icom.museum/activities/training/icom-international-training-centre-for-museum-studies/application-procedure-for-icom-itc/


Kai Lobjakas valiti ICDADi juhatusse | 09 dets 16, Agnes Aljas

ICOMi toetusvoorud 2017. aastaks | 06 nov 16, Agnes Aljas

2017. aastaks kuulutab ICOM välja 6 toetusprogrammi, mille tähtajad on järgmised ja lisainfo:

Traditsioonid ja muutused – jätkusuutlik tulevik. AIMA konverents 10.-16.05.2017 Tartus | 01 nov 16, Agnes Aljas

Rahvusvahelise Põllumajandusmuuseumide Assotsiatsiooni üle kolme aasta peetav kongress toimub 2017. aastal Eestis. Rahvusvahelise Põllumajandusmuuseumide Assotsiatsiooni (AIMA) kongress CIMA XVIII kutsub põllumajandus- ja maaelumuuseume ning kõiki maakultuuripärandiga tegelejaid üle kogu maailma mõtestama ja leidma koos vastuseid järgnevatele küsimustele:


ICOM-ITC koolitus Collecting Objects, Telling Stories. | 09 juuli 16, Agnes Aljas

Välja on kuulutatud järgmine ICOM-ITC koolitus Pekingis, seekordne koolitus toimub 7.-15 november teemal Collecting Objects, Telling Stories.

Key concepts of museology tõlkimine eesti keelde ning museoloogia alase terminoloogia korrastamine | 30 mai 16, Agnes Aljas

2015. aasta lõpus sai alguse ICOM Eesti eestvedamisel museoloogiaalase väikse entsüklopeedia Key Concepts of Museology (toimetanud André Desvallées ja François Mairesse, ICOFOMist, tõlketööd prantsuse keelest Aija Sprivul) tõlkimine eesti keelde.

Ilmus e-trükis Museums, Migrants and Cultural Diversity | 30 mai 16, Agnes Aljas

NEMO ja Saksamaa Muuseumide Assotsiatsioon on välja andnud e-trükisena raamatu "Museums, Migrants and Cultural Diversity", mis jaga teoreetilise ja praktilisi soovitusi valdkonnaga tegelemisel.


Trükis on leitav aadressilt: http://www.ne-mo.org/fileadmin/Dateien/public/NEMo_documents/Nemo_Museums_Migration.pdf


19.05 ICOMi üldkoosolek | 12 mai 16, Agnes Aljas

Head ICOMi liikmed,


Olete oodatud ICOM Eesti Rahvuskomitee 2016. aasta üldkoosolekule neljapäeval, 19. mail algusega kell 15.00 Tallinnas Eesti Panga Muuseumis (Estonia pst 11).


9.05 Seminar "Värv või värvitus muuseumis",  | 02 mai 16, Agnes Aljas

Muuseumiöö nädala juhatab sel aastal sisse kõikidele muuseumitöötajatele mõeldud seminar.

Esmaspäeval, 9. mail kell 10.30 Eesti Tervishoiumuuseumis (Lai 30, Tallinn) algaval seminaril võtame luubi alla VÄRVI, muuseumikeskkonna külastajakogemuse olulise mõjutaja.
Mis värvi on hea muuseum? Kuidas värvi ja värvitusega muuseumis toimetada? Kuidas värv meid mõjutab ja kuidas me värve näeme? Seminaril saame teada, kuidas muuseumis teadlikumalt värvi kasutada ning kuidas ja mil viisil võivad üksteisest erineda disaineri, muuseumiprofessionaali ja külastaja kogemused ja ootused.


2016. aasta konverentsitoetuste tähtaeg 15.05 | 25 apr 16, Agnes Aljas

CIDOCi konverentsi ettekanded veebis kättesaadavad | 15 nov 15, Agnes Aljas

ICOM-CIDOC 2015 konverentsi Documenting Diversity – Collections, Catalogues & Contex ettekanded nüüd kättesaadavad, nende sesas ka Kaie Jeeseri ettekanne Telling stories with museum objects – information noise or information with historical source value in future.

Muuseumid ja kultuurmaastikud | 09 okt 15, Agnes Aljas

ICOM kutsub seoses ICOM Milano 2016 konverentsiteema „Museums and Cultural Landscapes“ ettevalmistamisega ja seoses “ICOM Declaration on Museums and Cultural Landscapes” väljatöötamisega kokku seminari, mis toimub 28. novembril 2015 Itaalias, Brescias.

Huvilised saavad registreerida siin
Ettekannete kutse leiab siit (tähtaeg 12.10.2015).
Lisainfo: brescia2015@bresciamusei.com


Muuseumitöötajad pildistama! | 11 sept 15, Agnes Aljas

1946. aastal asutatud ICOM kutsub muuseumitöötajaid üle maailma tähistama oma 70. juubelit  enda pildistamisega.

Parimad pildid pannakse välja näitusele “Faces of ICOM - A selfie for ICOM’s 70th anniversary!” järgmisel ICOMi Üldkonverentsil 4.-6-07.2016 Milaanos.

ICOM-ITC täisstipendiumiga koolitus Pekingis 2.-10.10 "Engaging museum" | 14 aug 15, Agnes Aljas

Järgmine ICOM-ITC koolitus toimub Hiinas, Pekingis 2.-10. november, teemaks on The Engaging Museum, mille viivad läbi erinevad rahvusvahelised eksperdid. Lisaks toimub Kanada Teadus- ja Tehnoloogiamuuseumi seminar „Reading Artifacts“.

ICOM Eestile taotluste saatmise kuupäevaks on 10.09, kontakt ICOM Eesti sekretär Agnes Aljas: agnesaljas@gmail.com.

ICOM Eesti juhatus peab valima kandidaatidest 2 Eesti esindajat. Senini on pea igal korral õnnestunud ka ühel Eesti kandidaadil ka osaleda ICOM-ITC koolitustel.


Kokkuvõte seminarist "Müra ja muusika muuseumis" | 20 mai 15, Agnes Aljas

Tänud korraldajatele, tänud osalejatele, tänud esinejatele,
Ja kellel ei olnud võimalik osaleda 11. mail seminaril, see näeb kokkuvõtet siit.

19. juuni ICOM-ITC täisstipendiumiga koolitus Tansaanias, Museums Today: From Collecting to Marketing. | 05 mai 15, Agnes Aljas

Järgmine ICOM-ITC koolitus toimub Tansaanias 31.08 - 9.09, teemaks on Museums Today: From Collecting to Marketing.


ICOM Eestile taotluste saatmise kuupäevaks on 19.06, kontakt ICOM Eesti sekretär Agnes Aljas: agnesaljas@gmail.com.


ICOM Eesti juhatus peab valima kandidaatidest 2 Eesti esindajat. Senini on igal korral õnnestunud ka ühel Eesti kandidaadil ka osaleda ICOM-ITC koolitustel.


Lisainfo kandideerimistingimuste kohta:

15. mai ICOMi konverentsidel-töös osalemise toetuste taotluste tähtaeg | 29 apr 15, Agnes Aljas

ICOM Eesti Rahvuskomitee ootab taotlusi toetusteks ICOMi rahvusvaheliste komiteede töös ja seminaridel osalemiseks.


Taotlusi ootame: 15. maiks 2015.


Taotluse vormi ja lisainfo leiab: http://www.icomeesti.ee/icom-liikmele-1/toetused.

Lisainfo ICOM Eesti sekretär: agnesaljas (at) gmail.com

 

29. mai ICOMi üldkoosolek | 29 apr 15, Agnes Aljas


 

ICOM Eesti Rahvuskomitee 2015. aasta üldkoosolek toimub reedel, 29. mail 2015 algusega kell 13.00

Tallinnas Eesti Tervishoiumuuseumis (Lai 30).

 

Päevakorras on:

1. ICOM Eesti Rahvuskomitee tegevus- ja majandusaruanne

2. Liikmelisuse küsimused, ICOM Eesti Rahvuskomitee liikmete osalemine ICOMi rahvusvaheliste

komiteede töös ja seminaridel, uute liikmete tutvustamine ja  jooksvad küsimused

3. Revisjonikomisjoni aruanne

4. Seltskondlik osa

5. Tervishoiumuuseumi kolleegid on lahkelt nõus tutvustama uusi ekspositsioone

 

Head ICOMi liikmed, kellel pole võimalik koosolekul osaleda, palun andke sellest teada ja volitage

kindlasti ennast esindama mõni teine ICOMi liige.

 

18. mai Rahvusvaheline muuseumipäev | 23 apr 15, Agnes Aljas


Järgmine Rahvusvaheline muuseumipäev, mida tähistatakse üle maailma muuseumites toimub 18. mail 2015. Rahvusvahelise muuseumipäeva teema on Museums for a sustainable society ehk Muuseum kui jätkusuutliku ühiskonna toetaja, mis peaks tõstma teadlikkust muuseumist kui jätkusuutliku ühiskonna alustalast.


Ametlik kodulehekülg asub aadressil IMD 2015: http://imd.icom.museum, kuhu interaktiivsele kaardile kutsume muuseume ülesse lisama oma 18. mail toimuvaid tegevusi Eesti muuseumide rahvusvahelise nähtavuse suurendamiseks.


Küsimuste korral aitab meiliaadress: imd@icom.museum.

Muuseumipäev FB: www.facebook.com/internationalmuseumday ja #MuseumDay   

11. mai seminar „Müra või muusika muuseumis“ | 23 apr 15, Agnes Aljas

Fotod Eesti Ajaloomuuseumist


Kokkuvõte


Enamjaolt visuaalses muuseumimaailmas on heli jäänud siiani suuresti tähelepanuta. Samas on heli muuseumikeskkonnas külastajakogemuse oluline mõjutaja. Kuidas igapäevatöös edukamalt heli kasutada? Mil moel erinevad üksteisest muusika- ja muuseumiprofessionaali ning külastaja kogemused ja ootused? Kuidas kasutada muusikat hariduses? 

Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Eesti Rahvuskomitee ning selleaastase Muuseumiöö korraldustoimkonna initsiatiivil korraldatud seminar on kokku pandud mõeldes kõikidele, kes on seotud muuseumiekspositsioonide ning näituste koostamisega, haridusprogrammide läbi viimisega aga ka muuseumide rekonstrueerimisega. 

Seminar toimub 11. mail kl 10:30 kuni 17 Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi saalis (Pikk 17, Tallinn). Osavõtt tasuta, kuid eelregistreerimisega (vt allpool).

ICOM Eesti Rahvuskomitee on olnud igal aastal kümnetele tuhandetele inimestele elamusi pakkuva muuseumiöö üks koostööpartnereid. Sel aastal soovib ICOM pakkuda võimalust teadmisi täiendada ka muuseumides tegutsevatele professionaalidele – "Müra või muusika muuseumis" on mõeldud kõikidele nendele, kes seisavad hea selle eest, et iga päev Eesti muuseumides sündivad näitused ning sündmused oleksid paeluvad, harivad ja kaasaegsed. Seminariga tähistab ICOM rahvusvahelist muuseumipäeva. 

ICOM NEWS õigele aadressile | 27 märts 15, Agnes Aljas

Mais ilmub värske paberversioonis ICOM NEWS, selleks et kõik ICOMi liikmed saaksid selle kätte õigeaegselt, palun kontrollige või uuendage oma aadresse:

http://archives.icom.museum/update_eng.html

Ajakiri Museum International ootab artikleid | 27 märts 15, Agnes Aljas

Musem International on akadeemiline ajakiri, mida ICOM on väljaandnud 1968. aastast. Ajakirja lisainfo: http://icom.museum/media/museum-international/


CIDOCi jt. alamiteede konverentsid 2015 | 16 märts 15, Agnes Aljas

Kõik alakomiteed on välja kuulutanud oma 2015. aasta konverentside teemad ja ajad. Lisainfo: http://icom.museum/events/calendar/2015/

Näiteks toimub CIDOCi aastakonverents Indias, New Delhis.
Aeg:   05.09.2015 - 10.09.2015 Teema: Documenting Diversity – Collections, Catalogues & Context. Vaata täpsem teave:  http://www.cidoc2015.in

2014. konverentside kokkuvõtted | 11 veebr 15, Agnes Aljas

ICOMi 2014. aasta rahvusvaheliste alakomiteede konverentside kokkuvõtted leiab aadressil: http://icomeesti.ee/konverentsid/2014, teiste seas on näiteks kultuuride muuseumide, vabaõhumuuseumide, linnamuuseumide, pedagoogika ja dokumenteerimise alakomiteede konverentside kokkuvõtted.

ICOM-ITC täisstipendiumiga koolitus Pekingis „Näitus muuseumis“, tähtaeg 10. veebruar. | 19 jaan 15, Agnes Aljas

13.- 21.04.2015 toimub neljas ICOM-ITC koolitus teemal „Näitus muuseumis“ Pekingis, Hiinas. Eesti osalejatel on taas võimalus taotleda täisstipendiume, mis sisaldavad reisi-, majutus ja kohapealseid kulusid ning mille kandideerimise nõuded on järgmised:

 

1. Kandidaat on tasunud ICOMi liikmemaksu aastatel 2014 ja 2015

 

2. Kandidaadil on hea inglise keeles oskus kõnes ja kirjas

 

3. Kandidaat on keskastme muuseumitöötaja

 

4. Kandidaadi vanus on alla 45 (31ks detsembriks 2015)

18. mai 2015 Rahvusvaheline muuseumipäev, teemaks Muuseum kui jätkusuutliku ühiskonna toetaja | 15 jaan 15, Agnes Aljas

Rahvusvaheline muuseumikogukond tähistab 18. mai kandis Rahvusvahelist muuseumipäeva alates 1977. aastast.

 

Selleaastane muuseumipäeva teema on Museums for a sustainable society ehk Muuseum kui jätkusuutliku ühiskonna toetaja, mis peaks tõstma teadlikkust muuseumist kui jätkusuutliku ühiskonna alustalast.

2015 liikmemaksud ja kleepsude kättesaamine | 12 jaan 15, Agnes Aljas

MTÜ ICOM Eesti Rahvuskomitee teatab, et 2015. aasta ICOMi liikmemaks on järgmine:

individuaalliikmel: 55 EUR

pensionärist ja tudengitest liikmel: 21 EUR

15.12 tähtaeg alla 35-aastaste konverentsitoetusteks | 08 dets 14, Agnes Aljas

Head ICOMi liikmed,


Juhin tähelepanu, et 15. detsember on tähtaeg alla 35-aastastel ICOMi liikmetel taotleda ICOMi stipendiume oma alakomiteede vm. rahvusvaheliste komiteede konverentsidel osalemiseks.


Lisainfo allpool:

2014 CIDOC aastakonverentsi ettekannete täistekstid veebis | 17 nov 14, Agnes Aljas

2014 CIDOC aastakonverentsi ettekannete täistekstid on loetavad aadressil: http://network.icom.museum/cidoc/archives/past-conferences/2014-dresden/

ICOMi ja WIPO muuseumide autoriõiguse teemaline küsimustik | 07 nov 14, Agnes Aljas

Lugupeetud ICOMi liikmed,


ICOM ja WIPO (World Intellectual Property Organization) on koostanud muuseumidele autoriõiguste teemalise küsimustiku. Failidena leiate siit küsimustiku ja kaaskirja.


2014 maailma muuseumide suundumused ja aktuaalsed teemad | 30 sept 14, Agnes Aljas

ICOMi 2014. aasta konverentsid on toimunud ja toimumas - kokkuvõtteid värsketest museoloogiauudistest saab vaadata konverentsi kokkuvõtetest.

ICOM-ITC täisstipendiumiga koolitus Pekingis „Koolitus muuseumis“, tähtaeg 10. september | 09 aug 14, Agnes Aljas

27.10 – 4.11.2014 toimub kolmas ICOM-ITC koolitus teemal „Koolitus muuseumis“ Pekingis, Hiinas. Kahjuks ei ole veel võimalik veebist leida detailset kava.


Kuni 45. aastastel ICOMi liikmetel on võimalik taotleda täisstipendiume ICOMi koolituskeskuse koolitusele. Koolituse korraldajateks on ICOM, ICOM Hiina ja Palee Muuseum ning koolituse on pühendatud Rahvusvahelise Muuseumipäeva teemale „Muuseumikogud ühendavad“.


Eelmisel kevadel toimunud koolitusel käis Eestist ka Kersti Kuldna, kelle kokkuvõtet võib lugeda siit.


ICOMi üldkoosolek 29. mail | 12 mai 14, Agnes Aljas

ICOM Eesti Rahvuskomitee 2014. aasta üldkoosolek toimub neljapäeval, 29. mail algusega kell 13.00 Tallinnas Okupatsioonide Muuseumis (Toompea 8, Toompea tänava ja Kaarli pst nurgal).

ICOMi konverentsidel-töös osalemise toetuste tähtajad | 12 mai 14, Agnes Aljas

ICOM Eesti Rahvuskomitee ootab taotlusi toetusteks ICOMi rahvusvaheliste komiteede töös ja seminaridel osalemiseks.

 

Taotlusi ootame: 26. maiks; 7. juuliks ja 8. septembriks 2014.

 

Lisainfo: http://icomeesti.ee/icom-liikmele-1/toetused

ICOM CIDOC konverents Dresdenis | 25 veebr 14, Agnes Aljas

ICOM / CIDOC rahvusvahelise dokumenteerimiskomitee aastakonverents toimub Dresdenis,  6 -11 septembrini  2014.

ICOMi kogude teemaline koolitus Pekingis, stipendiumitaotluse info | 04 veebr 14, Agnes Aljas

18. mai 2014 Rahvusvaheline muuseumipäev | 29 jaan 14, Agnes Aljas

Järgmine Rahvusvaheline muuseumipäev, mida tähistatakse üle maailma muuseumites toimub 18. mail 2014. Rahvusvahelise muuseumipäeva teema on kogud ja inimeste ühendamine, ametlikuks pealkirjaks Museum collection make connections ehk Muuseumiesemed ühendavad.

Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverents ja auhinnagala esmakordselt Eestis – registreerimine alanud! | 14 jaan 14, Agnes Aljas

Selleaastane Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsi (EMF) ja Euroopa Aasta Muuseumi auhinnagala (EMYA) toimuvad Tallinnas 14.-17. mail, mille raames tutvustatakse parimaid Euroopa muuseume ning meie mitmekülgset kultuuripärandit. EMF annab välja Euroopa parima muuseumi tiitlit alates  1977. aastast ning konkursil võivad osaleda uued või renoveeritud muuseumid. 2008. aastal võitus tiitli Eesti Kunstimuuseumi Kumu kunstimuuseum. Sel aastal on üheks nominendiks Eesti Meremuuseumi Lennusadam.

Konverents Memorial Sites and Museums: Negotiating the Uses of the Past - Okupatsioonide Muuseumis 13.-15.11.2013 | 11 nov 13, Agnes Aljas

Konverentsi korraldajad ICOM, IC MEMO, ICOM Eesti, Okupatsioonide Muuseum, Kultuuriministeerium

Uus ICOMi juhatus valitud, CIDOC juhatusse kuulub Kaie Jeeser | 18 sept 13, Agnes Aljas

Rio de Janeiros, ICOMi 23. Peakonverentsil valiti ICOMi uus juhatus.

Lisainfo: http://icom.museum/news/news/article/the-newly-elected-executive-council-of-icom-meets-for-the-first-time-in-rio-de-janeiro/

 

Samamoodi valiti ICOMi alakomiteede uued juhatused ning CIDOC juhatusse kuulub nüüd ka Eesti esindaja Kaie Jeeser.

Lisainfo: http://network.icom.museum/cidoc/organisation/board


ICOMi uue juhatuse valimine Rios | 24 juuli 13, Agnes Aljas

Lugupeetud ICOMi liikmed,

Avaldage arvamust ICOMi uue juhatuse kujunemisel.

Merli Sild valiti Rahvusvahelise Põllumajandusmuuseumide Assotsiatsiooni presidendiks | 10 juuli 13, Agnes Aljas

Eesti Põllumajandusmuuseum tähistas 45. sünnipäeva rahvusvahelise konverentsiga teemal „Põllumajanduse ja maaelu muuseumid kui maakultuuripärandi säilitajad ning nende roll rahvusvahelise turismi arendamisel“, kus osalesid põllumajandus- ja maaelumuuseumide ning teadusasutuste esindajad 14 riigist (Jaapan, USA, Kanada, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Valgevene, Venemaa, Läti, Eesti, Island, Norra, Poola, Ühendkuningriigid).

ICOMi üldkoosolek 30.05 12:00 | 20 mai 13, Agnes Aljas

Lp. ICOMi liikmed!

 

Olete oodatud ICOM Eesti Rahvuskomitee 2013. aasta üldkoosolekule neljapäeval, 30. mail algusega kell 12.00 Tallinnas Eesti Panga Muuseumis (Estonia pst 11).

Ilmus kogumik Regional museums and the Post-Industrial Age | 04 mai 13, Agnes Aljas

Kogumikku on koondatud 2008. aasta konverentsi ettekanded alateemadest:

Regional Museums and Sustainability

Successes and Challenges

The Future of Regional Museums

Lissaboni deklaratsioon | 04 mai 13, Agnes Aljas

Euroopa ICOMi ja Portugali ICOMi ühiskonverentsil „Public policies toward museums in times of crisis" võeti vastu Lissaboni deklaratsioon, millega pöördutakse Euroopa valitsuste poole kultuuri ja muuseumide toetamiseks majandusraskuste tingimustes.


ICOM avas blogi | 04 mai 13, Agnes Aljas

Paremaks ICOMi tegevuse tutvustamaks avati ICOMi blogi nimega INSIDE ICOM aadressil: http://inside.icom.museum/.


26.-30.06. Põllumajanduse ja maaelu muuseumide rahvusvaheline konverents Tartus | 27 märts 13, Agnes Aljas

CIDOCi rahvusvahelised nõuded muuseumide dokumenteerimissüsteemidele | 27 märts 13, Agnes Aljas

CIDOCi  2012. aasta üldkoosolekul võeti  vastu „Statement of principles of museum documentation“, mis annab juhised ja nõuded muuseumide dokumenteerimissüsteemidele.


CAMOC avaldas e-raamatu „Our Greatest Artefact: the City“. | 04 veebr 13, Agnes Aljas

ICOMi linnamuuseumide alakomitee CAMOC avaldas e-raamatu, mis koosneb kolme konverentsi Istanbul (2009), Šanghai (2010) ja Berliin (2011) parimatest ettekannetest.

Ilmus konverentsi Best in Heritage 2012 veebi-raamat | 09 dets 12, Agnes Aljas

Konverents Best in Heritage 2012 toimus 27.-29.september Dubrovnikus, Horvaatias. Konverentsi raamat koondab parimaid viimase aasta muuseumipraktikate ülevaateid ja Euroopa parimate näituste nominentide kokkuvõtteid.  

Alanud on registreerimine ICOMi üldkogule 10.-17.08.2013 Rio de Janerios | 06 dets 12, Agnes Aljas

23. ICOMi üldkonverents toimub 10.-17. augustini 2013, Rio de Janerios Brasiilias. Konverentsile oodatakse üle 1500 ICOMi liikme ja muuseumitöötaja.


Lisainfo Rio 2013 kodulehelt: http://www.icomrio2013.org.br  ja Eesti ICOMi kodulehelt: http://www.icomeesti.ee/icom-liikmele-1/rio-2013 

18. mai 2013 Rahvusvahelise muuseumipäeva teema on Muuseumid (mälu + loovus) = sotsiaalne muutus | 13 nov 12, Agnes Aljas

Järgmine Rahvusvaheline muuseumipäev toimub 18. mail 2013, mille teemaks on

Muuseumid (mälu + loovus) = sotsiaalne muutus.


Muuseumides hoitav ja näidatav maailma kultuuripärand on seotud loovuse ja elujõuga, mis on muuseumide tegevuses olnud viimastel aastatel tähtsad märksõnad.

Tutvustus.


ICOMi pressiteade, 24.09.2012Kirsten Simmo valiti SIBMASi juhatuse nõukogu liikmeks | 07 nov 12, Agnes Aljas

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teatriosakonna juhataja Kirsten Simmo valiti 26. oktoobril Londonis toimunud kongressil rahvusvahelise organisatsiooni SIBMAS juhatuse nõukogu liikmeks.

ICOM Eesti Rahvuskomitee 2011. aasta aruanne | 28 mai 12, peeter.mauer

ICOM Eesti Rahvuskomitee 2011 sisuline aruanne.pdf

 

ICOM Eesti Rahvuskomitee 2011 raamatupidamise aruanne.pdf

ICOM Eesti Rahvuskomitee 2012. a üldkoosolek | 17 mai 12, peeter.mauer

Lp ICOM-i liikmed!

 

Olete oodatud ICOM Eesti Rahvuskomitee 2012. aasta üldkoosolekule
teisipäeval, 29. mail algusega kell 13.00 Tallinnas Lennusadamas (Küti 17)